nllogosmaller
יחד איתנו בארץ המספרים

תיאור הקונצפט


garten4koboldfee

zahlenweg
zahlenwegverzieren
minizl
kreativzahlenposter


דף הבית
 
רקע


מרכיבים

numberland_kids
  רקע                                                         

הבנה מתמטית ועוד

אצל ילדים צעירים מתפתחת ההתעניינות בספירה, מספרים, קבוצות, השוואה וצורות גיאומטריות. יחד איתנו בארץ המספרים פותחה בהתייחסות להתעניינות המתפתחת של ילדים. ארץ המספרים תומכת בילדים כאשר הם בונים את הגשר בין ההבנה המתמטית הבסיסית שנולדו איתה (1, 2, הרבה) לבין השפה הפורמאלית של המתמטיקה שהתפתחה ואנו משתמשים בה ביום יום. באמצעות ארץ המספרים הילדים רוכשים הבנה מתמטית מוצקת ומובנית היטב של המספרים אפס עד עשר (הבסיס להבנה חשבונית) והכרות עם המספרים עד 02.
אבל הילדים מרוויחים מעל ומעבר: כישורי שפה, הערכה עצמית, ריכוז והכרה, מוטיבציה ויצירתיות, מיומנויות חברתיות, מוטוריות ומוזיקליות מוגברים גם כן.
היתרון הגדול של ארץ המספרים הוא, שהיא מחבקת וכוללת: הילדים יכולים לחוות את כל ההיבטים השונים של המספרים הן דרך הגוף (חושים) והן דרך הנפש. כך בונים הילדים באמצעות משחק תחושה חיובית והבנה מתמטית עמוקה וכוללת.
כרעיון פתוח ודידקטי ארץ המספרים אינו תוכנית אלא מוטיב מרכזי או מבנה שבעזרתו ניתן לבנות תכנית מותאמת אישית. החלקים השונים מעודדים ילדים כמחנכים להביא את רעיונותיהם האישיים. ניתן להתאים את ארץ המספרים בקלות לצרכים הספציפיים של הילדים ולגילאים שונים. ניתן לשלב פעילויות מוכרות עם ארץ המספרים ומצד שני ארץ המספרים יכולה גם להיות נקודת ההתחלה לחקירת נושא חדש, למשל דבורות עם שש רגליים שגרות בכוורת בצורת משושה.

מחשבות ראשונות

יחד איתנו בארץ המספרים מאחד ממצאים מתחומים כגון מחקר המוח, פסיכולוגיה התפתחותית, מדעי החינוך והוראת המתמטיקה. יחד איתנו בארץ המספרים מעוצב ממבט של ילד ולכן לוקח בחשבון איך ילדים קטנים רואים את העולם, נשען על מה שהילדים כבר יודעים, מה הם יכולים להבין, אוהבים וצריכים. זה מסביר למה יחד איתנו בארץ המספרים כל כך מניע את הילדים. עבור הילדים טבעי ביותר לטייל לארץ בה גרים מספרים. לזמן מה הילדים מתייחסים לכל דבר בסביבתם כחי. ילדים קטנים נהנים מכל דבר קסום, וגם החשיבה שלהם עדיין מאוד רגשית. בנוסף, בגיל זה הילדים צריכים חוויה מוחשית וברורה של המתמטיקה שאופיה טבועה כמופשטת כל כך.

הקונצפט

בעת ביקורם המהנה של הילדים בארץ המספרים הם נפגשים עם המספרים אחד עד עשר, יצורים חיים שמעודדים אותם להתמודד עם רעיונות והביטים מתמטיים. שביל המספרים מוביל לעיר המספרים. שם גרים כל המספרים, כל מספר גר בגינה שצורתה ייחודית ומתאימה לו. הילדים מעצבים כל גינה עם בתים, מגדלים וחפצים אחרים שמתאימים לאותו מספר. בעיר יש עוד שני תושבים, בלגני ופיית המספרים. בלגני שובב קטן וכמו ששמו כבר מגלה אוהב לעשות בלגן. טוב שיש גם את פיית המספרים שתמיד עוזרת לסדר את הבלגן שהוא משאיר. סיפורים, מוזיקה והרבה פעילויות שילדים אוהבים משלימים את החוויה.

הוכחה מדעית

הוכחנו שבתוך עשרה שבועות בלבד ילדים מגיל שלוש עד שש רחשו כישורים והבנה מתמטית שבדרך כלל רק רוחשים בתוך תווך של שנה. אותן תוצאות התקבלו גם לגבי כישורי השפה של הילדים � ממצא חשוב ביותר מכיוון שהשפה היא הבסיס ללמידה בכלל. התוצאות היו גם נכונות עבור ילדים עם נתונים התחלתיים נמוכים, חלקם עם כישורי שפה נמוכים למידי. מחקר שני שנארח ע"י אוניברסיטת היידלברג בגרמניה אישרה את התוצאות הראשונות.

סיכום התוצאות של המחקר (fdp, 472 BK)
המאמר השלם אודות המחקר (תרגום מגרמנית לאנגלית של מאמר שפורסם בכתב עת גרמני, fdp, 2 BM)


מקובל ברחבי העולם

גנים, גני חובה, בתי ספר יסודיים וכיתות חנ"מ מתאימים את ארץ המספרים לצרכים המיוחדים שלהם. הם משתמשים בה גם כדי לשפר את כישורי השפה. הספר הראשון נמכר ב 000,04 עותקים. ארץ המספרים מצא את דרכו לארה"ב, רומניה, תאילנד, הודו, פולין ועוד. מורים מאשרים שהרעיון מהווה הכנה אופטימאלית לכיתה א. גם אצל ילדים עם נתונים התחלתיים נמוכים יותר מדווחים על שיפור הלמידה ושיפור ההערכה עצמית ובעקבות זה גם במוטיבציה ובהשתתפות מוגברת. גננות ומורים נלהבים מההתקדמות הכוללת של הילדים. הם נהנים מהפתיחות והגמישות של הרעיון שמאפשרים התאמה לכל מערכת ולכל סביבת לימוד. ילדים בדרך כלל שוקעים לגמרי בתוכנית ארץ המספרים ומעבירים את החוויה למשחק היומי שלהם.


  מרכיבי ארץ המספרים                                                 

שביל המספרים

שביל המספרים מורכב מהמספרים 0 עד 01 (או 02) ומוביל את הדרך לעיר המספרים. כשהילדים מטיילים בשביל המספרים הם מתיידדים עם מספרים סודרים. כאשר הם הולכים הלוך וחזור על שביל המספרים הם חווים את פעולות החיבור והחיסור. בקלות הם מפנימים את המושגים החשובים של מספר קודם ומספר עוקב. ניתן להשתמש בשביל המספרים גם כדי לקשר בין היבט המספר הסודר לבין המספר הקרדינאלי.

בובות המספרים

בובות המספרים מחיים את המספרים המופשטים ומשדרים שמספרים הם יצורים נחמדים ואהובים. הם יכולים לספר סיפורים, לעזור לארגן את הגינה או להיות חלק ממשחק תפקידים.

גינות המספרים

גינות המספרים מקשרים בין מספר לצורה גיאומטרית. הם מייצגים את עיר המספרים. ילדים יכולים לבחור 4 עפרונות, 4 אבנים או 4 גולות ולשים אותם בגינה המתאימה. כך הם חווים את ההיבט הקרדינאלי של מספר אבל גם עיקרון ההפשטה. גם סוס מתאים לאותה גינה מכיוון שיש לו 4 רגליים. למרות שיש לו גם זנב אחד, שתי עיניים,... הילדים מעודדים לגלות, לדון ולהחליט היכן למקם חפץ מסוים. תהליך זה מקדם הכרה, כישורי שפה, סמכות חברתית וידע כללי.

בתי המספרים

לכל מספר בית. בבית מספר אחד חלון אחד, בבית מספר 2 יש שני חלונות וכו'. החל מבית מספר 6 הבתים מורכבים משני בתים, כאשר בבית הראשון 5 חלונות ובשני חלון אחד. בבית מספר 7 יש 2+5 חלונות, וכן הלאה. פירוק המספרים למחוברים מקביל לפירוק המוכר לילדים משתי הידיים.


מגדלי המספרים

הילדים בונים מגדל בכל גינה. כך מתקבלת הדגמה קווית של המספר. אם משתמשים בקוביות בצבעים שונים הילדים יכולים גם לגלות מחוברים שונים של מספרים.

בלגני ופיית המספרים

שני היצורים בלגני ופיית המספרים משתלבים יד ביד עם החשיבה הבדיונית של ילדים. במיוחד בלגני מאוד אהוב מכיוון שהוא גורם לבלגן בארץ המספרים. אחרי ביקורו של בלגני הילדים אוהבים לגלות את הטעויות ולסדר את ארץ המספרים מחדש. אם הם צריכים עזרה הם יכולים לקרוא לפיית המספרים שתעזור להם להחזיר את הסדר לארץ המספרים.

סיפורי המספרים

ילדים אוהבים סיפורים על מספרים. למשל כדי לרפות את 4 החולה צריכים להכין תה מיוחד מארבע צמחים שונים מגינת הצמחים הריבועית שלה. אחרי ארבע דקות מוסיפים ארבע כפיות דבש ומערבבים ארבע פעמים ומיד נרפים... הילדים יכולים להקשיב לסיפור, לשוחח על הסיפורים, לשחק משחק תפקידים וכו'. אולי אתם רוצים להמציא סיפור משלכם?

שירי המספרים

חרוזים, מוזיקה ושירה יקרי ערך עבור הילדים. אנחנו כתבנו והלחנו פזמון ושירים לכל מספר. קצב, מספר הצלילים וגם תוכן המילים מותאמים למספר. בנוסף או לחלופין ניתן גם לשיר שירים אחרים שמוכרים לילדים.


ספר המספרים שלי

יחד איתנו בארץ המספרים מציע הרבה תחומים של עבודה יצירתית. תיקייה המלווה את הילד בביקורו בארץ המספרים מוערכת מאוד על ידי הילד ומהווה תיעוד טוב של התפתחותו.

משחקים ופעילויות

כל ביקור בארץ המספרים יכול להיות הבסיס להרבה פעילויות מסביב ל"מספר השבוע". משחקים מהנים, שירים, יצירות, חקירת שאלות מסוימות, ספורט או פעילויות בחוץ...דף הבית


2102 guA 8  
reuahlednihcS arabraB (c)